KORONAWIRUS – a Krzywa Wuchana.

Brak testów nie może być przyczyną rozpowszechniania się infekcji koronawirusem, przecież to oczywiste!!!

Brak testów może się przyczynić do wzrostu nieleczonych, a to z kolei do MOŻLIWOŚCI więcej zgonów. Liczba zgonów pozostaje najbardziej wiarygodnym miernikiem rzeczywistego charakteru infekcji w danym kraju.

Jeżeli się bierze statystyczną miarę, czyli stosunek zgonów do populacji wykrytych zainfekowanych (nie ma innego sposobu, jak wziąć liczbę wykrytych w danym kraju w danym momencie) to mamy stopę zgonów, która świadczy o potencjalnej liczbie zainfekowanych. Na świecie ta stopa dziś wynosi 6% (to nie średnia ważona, lecz ogólna).

W Polsce ta stopa dziś jest 1,1%, dajmy na to, że zastosujemy taką stopę do rozmiaru ludności to daje nam 4.8 mln osób potencjalnie zakażonych. Od razu można powiedzieć, że taką ilość testów nie da się przeprowadzić tak łatwo od razu, żeby mieć zainfekowanych pos kontrola. Korea Południowa przeprowadzała w pewnym momencie 10 tys. dziennie, to daje ponad rok testowania polskiej populacji, aby wykryć ew. zakażonych. To widać nie droga, to tak nie działa

Tymczasem, biorąc stopę zarażenia, jaką odnotowuje się na świecie 2% do  3% (w Wuchanie) to można przyjąć, że dziś w Polsce (25.03.2020) prawdopodobnie jest między 1850 a 2780 osób zakazonych wirusem, przy racie testowanych 34% i niewątpliwym wzroście wykładniczym krzywy wykrytych zainfekowanych. Liczba dziennie więc zakazonych w Polsce może w rzeczywiśtości być od 70 do 100 osób,

polonia

Lockdown w Wuchanie został wprowadzony gdy liczba zakazonych wykrytych wyniosła 400 osób w jednym dniu, przy czym w rzeczywiśtości, o czym władze do końca wówczas nie wiedzieli, było 2500 zakazonych w tymże dniu, czyli przy racie 16% testowanych. Zaledwie 12 dni pózniej Krzywa Zainfekowanych dla prowincji Hubei osiągnęła szczyt i zaczęła spadać.

0_6DGPvqU3RzH9xJyv

Trzeba tu dopowiedzieć, że kraje jak Chiny, K.Południowa, Taiwan zastosują masowe “testowanie” populacji za pomoca systemów kamer z IA, które na ulicach, dworcach, pociągach, etc wykrywają w tłumie podwyszone stany temperatury u ludzi, te dane automatycznie są przetwarzane przez systemy Big Data a do podejrzewanych leci błyskawicznie test telefoniczny, z wynikiem testu i zaleceniem pojawienia się w szpitalu lub wejścia w stan kwarantanny domowej. Takie środki komplementują program bezpośredniego testowania osób. To tak działa tam w tej chwili.

W innych warunkach pytanie jest więc czy Polska lub jakiś inny kraj przeprowadza odpowiednią ilość testów, jaka jest ta odpowiednia liczba testów?

21127

Cel: zatrzymać krzywę!

Polska przeprowadza w tej chwili ok. 3 tys dziennie, a rata zgonów trzyma się w ryzach, i nie ma zalewania możliwości szpitalnych, jak we Włoszech np. Wziąć po uwagę należy to, że ludzie którzy trafiają do szpitali są ci, którzy sami czują te podstawowe symptomy infekcji (temperaturę, suchy kaszel i trudność w oddychaniu) i ci, u których owszem wykryto za pomocą testu wirusa. Pewna liczba zainfekowanych, przypuszcza się, przechodzi bezobjawowo i z łagodnym przebiegiem infekcji, tak mówią też statystyki, ci ludzie można przyjąć nie pojawiają się w szpitalach, a z wykrytym wirusem tam trafiałyby. Szpitale polskie nie mają sytuacji kryzysowej.

Z tego wszystkiego można wyciągnąć wniosek, że Krzywa Wuhanu jest najbardziej wiarygodnym sposobem na powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa!. Włochy, Hiszpania, USA stanowią przykłady zlekceważenia nauki tej Krzywy, będąc krajami z dużym potencjałem eksponowania na wirusa ze względu na mobilność populacji, liczbę ludzi zwiedzających je spośród innych tego rodzaju czynników.

Krzywa Wuhanu poniżej

……………………………………..

“Coronavirus: los casos ocultos o por qué tenemos que cerrar todo y hacerlo ahora”

https://bit.ly/39gOW9w

 

 

View at Medium.com

 

View at Medium.com

 

View at Medium.com

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s