KUBAŃSKI INTERFERON ALFA 2B – skuteczny w zwalczaniu Koronawirusa COVID-19 w Chinach!

Pierwszy kubański interferon ujrzał światło w maju 1981 r. Tym wydarzeniem naukowym kubańska biotechnologia rozpoczęła długą i udaną podróż. O tym początku zadecydował osobiście Fidel, który wówczas (rozwój medycyny na Kubie zawsze był jego pasją) prosił kilku naukowców kubańskich i umożliwił to im, by udali się do centrów kapitalistycznego Zachodu, gdzie zaczynały się badania w dziedzinie bioinżynierii genetycznej. Takim centrum było nie Szwajcaria, lecz Finlandia. Tam kubańscy naukowcy spędzili krótki staż i wrócili na Kubę z większym entuzjazmem niż wiedzę na temat. Dla Kuby więc interferon ma historyczny wpływ w rozwoju biotechnologii. Kubańska biotechnologia jest zainspirowana interferonem, ponieważ został potraktowany jako dźwignię i rozwinął naturalną produkcję, stworzając podstawy do intensywnego rozwoju kubańskiej inżynierii genetycznej.

Wówczas ta grupka naukowców zaczęła pracować beż większych środków. Badania ukierunkowane były na produkcję CZYSTO REKOMBINOWANEGO interferonu. Celem było sklonowanie interferonu i wytworzenie go w bakteriach. Drożdże w tym czasie nie były jeszcze rozwijane jako gospodarze tej substancji, jak na obecnym poziomie. Bakterie nie wprowadzają cukrów do wydzielanych przez nie cząsteczek, nie było zatem ryzyka, że ciało rozpozna tę cząsteczkę jako obcą i zneutralizuje ją za pomocą przeciwciał. W ten sposób naukowcy otrzymali homogeniczny produkt o czystości 99%. Był to rodzaj interferonu najbardziej cenionego w świecie naukowym i medycznym. Interferon leukocytarnego był skazany na margines bowiem ilość, którą można było wyprodukować zależało w dużej mierze od cząsteczek, które tego interferonu nie produkują, jak i od dawców krwi. Natomiast ten, który wytwarza się na podstawie bakterii można produkować bez ograniczenia. Kubańska biotechnologia więc wyskoczyła do czołówki na świecie.

W ten sposób rok 1985 dał początek produkcji pierwszego kubańskiego ludzkiego Interferonu Alfa 2B rekombinowanego. Od ego momentu zaczęto wytwarzanie i komercjalizację różnego rodzaju formuł interferonu w dopiero zainaugurowanym Centrum Inżynierii Genetycznej i Biotechnologii w Hawanie CIGB .

Heberon Alfa R (nazwa komercyjna) ma na Kubie 30 lat doświadczeń w badaniach, produkcji i zastosowaniu, w szczególności w chorobach VIH -przy czym tu trzeba podkreślić, iż Kuba to jedyny kraj na świecie, który zdołał dzięki terapii biotechnologicznej powstrzymać transmisję HIV od matki do płodu-, nawracających brodawczaków oddechowych wywołanych przez wirusa brodawczaka ludzkiego, skumulowanej kłykciny, znanej również jako grzebień koguta oraz zapalenia wątroby typu B i C –przy czym trzeba podkreślić, iż Kuba posiada światowy patent skutecznego szczepienia przeciwko zapaleniu wątroby typu B- a także w skutecznym leczeniu różnego rodzaju nowotworów.

Kubański Heberon to dalej kombinacja Interferonu Alfa 2b i Interferonu Gamma w formule rekombinowanej do leczenia raka skóry nie-melanoma i innych chorób nowotworowych ze znakomitymi wynikami w systemie zdrowia Kuby.

Kubańska technologia produkcji Interferonu Alfa 2b ludzkiego rekombinowanego została przetransferowana przez CIGB Kuby do firmy joint-venture chińsko-kubańskiej Changchun Heber Biological Technology Co. Ltd, położonej na północnym wschodzie Chin w Changchun, na prowincji Jilin. To wspólne biotechnologiczne przedsiębiorstwo zostało utworzone w 2003r. W 2007 r. kubański Interferon został zarejestrowany w Chinach i tym samym rozpoczęto produkcję i zastosowanie w tych samych schorzeniach i chorobach co na Kubie. Aczkolwiek najważniejsze zastosowanie do tej pory jest w leczeniu zapalenia wątroby typu B i C. Lek jest używany w ponad 19 prowincji i regionów Chin.

Wybór przez Chiny kubańskiego Interferonu Alfa 2b do zwalczania koronawirusa COVID-19 nie jest więc przypadkowy. Kubański prof. Luis Herrera Martínez, iż koronawirus, kiedy się rozmnaża, aby złamać odporność organizmu zredukuje poziom interferonu we krwi. Wówczas terapia polega na utrzymaniu poziomu interferonu, co skutkuje wysokim stopniem efektywności w zwalczaniu wirusa.

Li Wenlan, dyrektor wykonawczy firmy Kubańsko-chińskiej oświadcza, że Chińska Narodowa Komisja Zdrowia uwzględniła kubański Interferon Alfa-2b w diagnozie i planie leczenia zapalenia płuc COVID-19, więc zapotrzebowanie na lek wzrosło. Według dyrektorazapasach nie było dużych zapasów wspomnianego leku, a proces produkcji oryginalnego interferonu, a następnie gotowy lek przeciwwirusowy zajmuje co najmniej 50 dni. Jeśli jednak produkuje się na bezpośrednio podstawie pierwotnego interferonu, oszczędza co najmniej dwie trzecie czasu. „Po dowiedzeniu się o poważnym wybuchu nowego koronawirusa w Chinach i pilnej potrzebie oryginalnego interferonu do produkcji leków przeciwwirusowych strona kubańska przełożyła swoje poprzednie zamówienia importowe do Chin” – dodaje Li. Ponadto Kubańczycy postanowili wyznaczyć grupę kubańskich ekspertów, którzy pomogą Chinom. ChangHeber rozpoczął więc produkcję na bazie oryginalnego kubańskiego interferonu i od 25 stycznia do 14 lutego, w ciągu zaledwie 21 dni, wprowadził pierwszą partię rekombinowanego ludzkiego Interferonu Alfa-2b na rynek w kraju azjatyckim. „Do tej pory (27.02.2020) dostępnych jest ponad 190 tys. jednostek, co zmniejsza presję popytową na środek antywirusowy”.

Obecnie Meksyk, gdzie pojawiły się pierwsze przypadki w Ameryce Łacińskiej, właśnie podpisał umowę z Kubą na import i stosowanie leku u meksykańskich pacjentów cierpiących na koronawirusa.

Kuba jest poddana rozległej blokadzie ekonomiczno-gospodarczej, technologicznej, handlowej i finansowej przez USA od ponad 60 lat.  Pomimo tego, rozwój uniwersalnego systemu zdrowia w pełnej nie-odpłatnej integralnej dla ludu opiece medycznej osiąga niekwestionowane rezultaty w skali światowej. To jedno ma imię: budowa socjalistycznego państwa i społeczeństwa.  

…………………………………..

Video: Fidel w 1986 r. w inauguracji Centrum Inżynierii Genetycznej i Biotechnologii w Hawanie CIGB.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s