AMERYKAŃSKIE OBOZY KONCENTRACYJNE – Ocasio-Cortez ma rację!

Obóz koncentracyjny to bardzo słuszne rozumienie tego, co robią teraz USA z uchodźcami. Polski komentator polityczny, poseł PiS Dominik Tarczyński, twierdząc w odpowiedzi na członkinię Amerykańskiego Kongresu Ocasio-Cortez, że właściwe rozumienie pojęcia to te obozy niemieckie zainstalowane w Polsce podczas II wojny światowej, nie rozumie tego problemu.

Obozy koncentracyjne były praktyką amerykańską na długo przed nazistowskimi obozami zagłady. Pierwszymi obozami, które zna historia były obozy założone przez amerykańskiego generała Valeriano Wesleya na Kubie. Umierało w nich ok. 200 tys. cywilów rocznie. Praktyka koncentrowania ludności cywilnej w strzeżonych obozach lub ośrodkach, szczególnie w ramach strategii wojskowej walki przeciw partyzantce w czasie wojny, długo poprzedza praktykę obozów koncentracyjnych w czasie IIWŚ.

Było to zjawisko polityczne pod koniec lat 90. XIX wieku i pierwszej dekady XX wieku. W latach 1868–1902 pełniły funkcję obozów na trzech różnych arenach kolonialnych. Trzeba podkreślić różne cele stawiane przed tymi ćwiczeniami cywilnej koncentracji a „kulturą obozową” epoki nazistowskiej w Europie. Naziści przekształcają obozy koncentracyjne w obozy zagłady, zgodnie z uprzednio przyjętym planem unicestwienia reprezentantów tego, co nazywają niższą rasą.

Ocasio-Cortez ma rację, porównując praktykę obozów koncentracyjnych z praktyką rządu D.Trumpa obecnie wobec uchodźców. Rząd amerykański więzi ich w autentycznych obozach koncentracyjnych, gdzie cierpią z powodu uciążliwej izolacji, chorób, niedożywienia, stresu psychicznego, nadużyć i umierają.

Polski polityk, który chce uczyć kongresmenkę Ocasio-Cortez, nie tylko się myli, ale swoim pouczeniem odzwierciedla brak pokory przed wlasną ignorancją i kompleks martyrologii stworzony przez polskie skrajnie prawicowe sfery polityczne, które re-definiują historię Polski i 2WW.

………………

Zob. wypowiedź Margarite Engle – https://www.youtube.com/watch?v=r2_H6DGROZs

Margarita Engle – jest narodową laureatką Młodych Poetów z lat 2017-2019, laureatką międzynarodowej nagrody NSK Neustadt w 2019 r. oraz pisarką nominowaną do nagrody Astrid Lindgren w 2019 r.

Jest kubańsko-amerykańską autorką wielu powieści wierszowych, w tym The Surrender Tree, zdobywczynią nagrody Newbery Honor oraz The Lightning Dreamer, laureatką PEN USA Award. Jej dzieło Drum Dream Girl otrzymało nagrodę Charlotte Zolotow za najlepszy tekst książki z obrazkami. Inne uznania to wiele nagród Pura Belpré, nagrody Américas, Jane Addams Award, nagroda Golden Kite, Walter Dean Myers Honors, Lee Bennett Hopkins Poetry Award, Arnold Adoff Poetry Award i Green Earth Book Awards, między innymi.

……………….

Zob. “THE AMERICAN CONCENTRATION’S CAMPS – Ocasio-Cortez is right!”

https://robertocobasavivar.wordpress.com/2019/06/22/the-american-concentrations-camps-ocasio-cortez-is-right/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s