To Konstytuanta rewolucji demokratycznej” – Nicolás Maduro, Prezydent Republiki.

Wenezuela robi historię! Kapitalistyczny świat  zastygł. Od USA po UE aż do Watykanu krzyk potępiający decyzję ludu Wenezueli donośnie się rozległ. Komunikat korporacyjnych mediów kapitału zabrzmiał: „demokratyczny świat” nie uznaje wenezuelskiej Konstytuanty. W Polsce media przemilczały cały proces polityczny, zgodnie ze scenariuszem mainstreamu podawały Polakom i Polkom news „o przemocy w Wenezueli wywołanej przez Rząd N. Maduro”.

Nie wszystkie państwa jednak uległy histerii anty demokratycznej przeciwko aktowi samostanowienia Wenezueli. Wśród nich Chiny, FR oraz postępowe państwa z Ameryki Łacińskiej wyrażały uznania dla aktu demokracji Wenezueli. W Ameryce Łacińskiej zwołanie przez Prezydenta N. Maduro i zainstalowanie przez lud wenezuelskiej Konstytuanty wstrząsało reżimami oligarchicznymi. Rządy Meksyku, Kolumbii, Argentyny, Brazylii, Chile, Paragwayu, Peru, Gwatemali, Panamy deklarują swoją oficjalną wrogość wobec tego aktu demokracji Wenezueli, “nie uznają Konstytuanty”. Ruchy społeczne tych krajów solidaryzują się z Wenezuelą.

Konstytuanta to droga do pokoju w Wenezueli” – to polityczna maksyma, która przyświecała Prezydentowi N. Maduro. Wraz ze zwycięstwem Konstytuanty, legitymizowanej władzy suwerenna, natychmiast ustała rewolta, którą opozycyjna prawica rozpętała i utrzymała przez ostatnie 4 miesiące z saldem 123 osoby zabite, w tym ponad 20 spalonych żywcem na ulicach. „Wenezuelski Majdan” urządzony przez prawicową neofaszystowską opozycję ze wsparciem USA do obalenia Rządu Prezydenta Nicolás Maduro i niedopuszczenia do Konstytuanty nie wypalił.

cats-crop millo

Konstytuanta na rzecz socjalizmu została zainstalowana. Od tego momentu Zgromadzenie staje się najwyższą władzą w państwie. Zgodnie z Art. 349 obecnej Konstytucji z 1999 r. zainspirowanej przez Prezydenta H. Cháveza  – jednej z najbardziej awansowanych na świecie, honorującej ustrój demokracji ludowej – wszystkie 5 ośrodków władzy państwa Wenezueli (władzy wykonawczej, sądowniczej, ustawodawczej, moralnej oraz wyborczej) podporządkują się Zgromadzeniu Konstytuanty. Prace nad nową Konstytucją potrwają 6 miesięcy. W tym czasie – zgodnie z aktami prawa precedensowego dotyczącego Konstytuanty z 1999 r. –  Konstytuanta stworzy trój-poziomy korpus legislacyjny, uprawniony do wydania ustaw konstytucyjnych, aktów konstytucyjnych oraz dekretów konstytucyjnych do natychmiastowego zastosowania.

To pierwsza Konstytuanta w historii, która uwzględnia szerokie uczestniczenie ludowe na rzecz refundacji państwa w duchu socjalizmu.

W skład Konstytuanty wchodzą reprezentanci terytorialni (zgodnie z podziałem administracyjnym kraju) oraz sektorowi. Wszyscy kandydaci do Konstytuanty zostali wybrani w nieskazitelnych wyborach powszechnych (30.07.2017 r.) w całym kraju z udziałem 8089320 głosujących (41,6% uprawnionych do głosowania w kraju, przy czym przemoc prawicy na ulicach uniemożliwiła głosować ok. półtora miliona osób). Trzeba zaznaczyć, iż to największy rezultat przy urnach socjalistycznego ruchu boliwariańskiego od 1989 r. i największy wynik jakiejkolwiek siły politycznej w republikańskiej historii kraju. Oprócz reprezentantów terytorialnych wybrani reprezentują 8 sektorów: pracowników, rolników i rybaków, studentów, osób niepełnosprawnych, ludów aborygenów, emerytów, przedsiębiorców, komuny i rad komunalnych. W sumie 545 reprezentantów, którzy dziś wnieśli z powrotem do Pałacu Parlamentu symbole wynoszone z niego przez prawicową opozycję: portrety ojców założycielskich Republiki i Rewolucji Boliwariańskiej – Simón Bolivar i Hugo Chávez. Tłumny marsz setek tysięcy Wenezuelczyków w Caracas pozdrawiał dzisiaj zainstalowanie Konstytuanty.

Konstytucja wynikła z prac Konstytuanty zostanie poddana referendum narodowemu w celu jej przyjęcia lub nie przez lud.

Advertisements